Kora czy kamień – co lepsze?
Ściółkowanie roślin w ogrodzie pełni funkcję ochronną i użyźniająca. To wygoda i komfort nie tylko dla roślin, ale także dla początkujących ogrodników lub tych, którzy po prostu nie mają czasu na żmudne odchwaszczanie. Nie da się ukryć, że dobrze dobrana ściółka podkreśla urodę roślin, a wybór kory dekoracyjnej jest naprawdę ogromny.
Świeża kora, rozrzucona pod naszymi drzewkami czy krzewami to upojny zapach lasu i atrakcyjny rdzawo-pomarańczowy kolor. To nie jedyne zalety. Niewątpliwym atutem jest atrakcyjna cena, lekkość wpływająca na łatwość transportu i pracy przy uzupełnieniu rabat, a także doskonałe właściwości izolacyjne. Kora, szczególnie rozłożona na agrowłówkninie to wybawienie dla naszego kręgosłupa, bo rozwój chwastów jest tak nikły, że właściwie nie ma żadnej dodatkowej pracy przy usuwaniu inwazyjnych roślin. Tyle tylko, że tę listę zalet równoważy lista wad. Lekkość kory sprawia, że bardzo łatwo rozwiewa ją wiatr, przez co wyjątkowo zanieczyszcza trawnik, a szybka biodegradacja sprawia, że trzeba ją uzupełniać przynajmniej raz w roku, a miejscowo nawet częściej. Po pewnym czasie traci kolor i zapach i po prostu przestaje wyglądać ładnie.
Ze względu na różne funkcje i właściwości wyróżniamy przede wszystkim korę:
– dekoracyjną,
– ściółkową,
– rozdrobnioną.
1Najczęściej wykorzystywaną jest kora ściółkowa, ponieważ spełnia wiele funkcji. Przede wszystkim zabezpiecza rośliny zarówno przed mrozem, jak i nadmiernym wysychaniem gleby
2.Dekoracyjna jest bardzo gruba i wyselekcjonowana. Najczęściej pozyskuje się ją z drzew iglastych. Jest naprawdę bardzo ładna i ozdobna.
3. Kora rozdrobniona przydaje się przy zakładaniu nowych rabat lub nasadzeń. Sypie się ją dla użyźnienia i ochrony nowo posadzonych roślin. Jest to najdrobniejsza frakcja kory, przekompostowana – może przypominać trochę ziemię.
NALEŻY PAMIĘTAĆ, ŻE UŁOŻENIE KORY WPŁYWA POZYTYWNIEJ NA ROŚLINY NIŻ KAMIEŃ OZDOBNY CZY ŻWIR. PONIEWAŻ KAMIEŃ OZDOBNY, ŻWIR POWODUJE NAGRZANIE SIĘ PODŁOŻA CO NEGATYWNIE WPŁYWA NA ROŚLINY. TUJE BEZ AUTOMATYCZNEGO NAWADNIANIA MOGĄ ZACHOROWAĆ I USCHNĄĆ.
KORA PO OPADACH DESZCZU WILGOTNIEJE PRZEZ CO WPŁYWA POZYTYWNIE NA ROŚLINY, GDYŻ W JAKIMŚ STOPNIU DOSTARCZA CZĘŚĆ WODY, NIE NAGRZEWA I NIE ODBIJA PROMIENI SŁONECZNYCH JAK ŻWIR.
NA ZACHODZIE POD ŻYWOPŁOT STOSUJE SIĘ KORĘ, ŻWIR, KAMIEŃ OZDOBNYCH DO OGRODÓW W STYLU JAPOŃSKIM, FRANCUSKIM JAKO ELEMENT OZDOBNY DO ŚCIEŻEK, ODDZIELENIA GRUP ROŚLIN A NIE POD ROŚLINY.