Ogrody angielskie

Ogród angielski, zwany także angielski park krajobrazowy ( francuski : anglais Jardin, włoski : Giardino all’inglese, niemiecki : Englischer Landschaftsgarten) Jest to styl ogrodu , który pojawiły się w Anglii a na początku 18 wieku rozprzestrzenił się w całej Europie, zastępując bardziej formalne, symetryczne la française a Garden 17 wieku jako główny styl ogrodowych Europy.

Angielski ogród przedstawiła wyidealizowany widok natury, często inspirowane malarstwem krajobrazu przez Claude Lorraine i Nicolas Poussin. Zwykle są to zawarte jeziora, delikatne trawni na tle drzew oliwnych i rekreacji klasycznego świątynie, ruiny gotyckiego, mostów i innych malowniczej architektury, mające na celu odtworzenie idylliczny krajobraz duszpasterskiej. Do końca 18 wieku ogród angielski był naśladowany przez francuskich twórców ogrodu nawet tak daleko bo wPetersburgu- Rosja ( w Pawłowska , ogrody przyszłego cara Pawła).Angielski styl miał też ogromny wpływ na formę parków i ogrodów, które pojawiły się na całym świecie w 19 wieku

Histora Angielskich ogrodów.
Poprzedników ogrodu w Anglii były wielkie parki tworzone przez Sir John Vanbrugh (1664-1726) i Mikołaja Hawksmoor na zamku Howard (1699-1712), . Parki te biorące rozległe trawniki, drzewa i fragmenty architektury, takie jak klasyczne mauzoleum zaprojektowane przez Hawksmoor na zamku Howard. W centrum kompozycji domu, za którym były formalne i symetryczne ogrody w stylu Garden a la française , z ozdobną dywanów kwiatowych wzorów i ściany żywopłotów, ozdobiony rzeźbami i fontannami.Te ogrody, na wzór ogrodów Wersalu , miały na celu przekonać użytkowników z ich wielkości i wielkości.
William Kent i Charles Bridgeman

Nowy styl, który stał się znany jako ogród angielski krajobraz został wymyślony przez projektantów William Kent i Charles Bridgeman , pracujący dla bogatych patronów, w tym dla Richard Temple, wicehrabia Cobham , Richard Boyle, hrabiego Burlington , a bankier Henry Hoare II , którzy mieli duże posiadłości ziemskich, byli członkami anty-rojalistów Wigów Partia, że klasyczne wykształcenie, były mecenasów sztuki i podjęła Grand Tour do Włoch, gdzie widzieli ruiny rzymskich i włoskich krajobrazów one przedstawione w ich ogrodach. William Kent (1685-1738) był architekt, malarz i projektant mebli, który wprowadził Palladio architekturę do Anglii. Kenta inspiracja pochodzi z Palladio s budynków w Veneto i krajobrazy i ruiny po Rzymie – mieszkał we Włoszech, 1709 /19 i przyniósł wiele rysunków zabytkowej architektury i krajobrazów. Jego ogrody miały na celu uzupełnienie Palladio architekture domów, które zbudował.
Charles Bridgeman (1690-1738) był synem ogrodnika i doświadczony ogrodnik, który stał się dla Royal Gardener Queen Anne i Prince George Danii odpowiedzialny za pielęgnacja i przebudowy ogrodów królewskich w Windsor , Kensington Palace, Hampton sąd , St James’s Park and Hyde Park . James’s Park i Hyde Parku .Współpracował z Kent w kilka dużych ogrodów, dzięki wiedzy botanicznej, co pozwoliło Kent-owi zrealizować jego wizje architektoniczne.
Rousham House w hrabstwie Oxfordshire jest uważany przez niektórych za najbardziej utalentowanych i znaczących prac William Kent. patronem był gen. Dormer, który zlecił Bridgeman rozpocząć ogrodzie w 1727r i poleciła odtworzyć go w 1737 roku. Bridgeman zbudował szereg ogrodów w tym Grotę Wenus na zboczu nad rzeką Cherwelli zostały połączonymi bezpośrednio aleje. Kent zwrócił się w kręte uliczki ścieżki, zbudowany delikatnie obracając strumień. Używał cech krajobrazu naturalnego. Stworzył serię poglądów i table ozdobione alegorycznymi figurami Apollo, gladiator ranny lew atakuje konia i innych podmiotów. Umieścił „oko-łapacze” kawałki architektury klasycznej, do dekoracji krajobrazu i stworzył rowy wykorzystywane do ukrywania ogrodzenia ogrodu .Wreszcie dodał kaskady, których wzorowaał się na tych z ogrodu Aldobrandini i Pratolino we Włoszech, aby dodać przepływ i dramat do ogrodu.

Stowe w hrabstwie Buckinghamshire , (1730-1738) były jeszcze bardziej radykalne odejście od formalnego ogród francuski. Na początku 18 wieku, Richard Temple, wicehrabia Cobham , zlecił Charles Bridgeman zaprojektować ogród formalny z architektonicznych dekoracji John Vanbrugh. Projekt Bridgeman jest uwzględniony ośmioboczne jeziora i Rotondo (1720/21), zaprojektowany przez Vanbrugh.

William Kent i James Gibbs zostali powołani do pracy w Bridgeman, który zmarł w 1738. Kent przerobił na jezioro w kształcie bardziej naturalne i stworzył nowy rodzaj ogrodu, która miała gości na zwiedzanie malowniczych krajobrazów. W końcu włączone Palladio most (1738), Świątynia Wenus (1731), w formie willi Palladio, Temple of Ancient cnót (1737), z posągami słynnych Greków i Rzymian, Temple of British Worthies (1734 -1735), z rzeźbami brytyjskich bohaterów i Temple of Modern cnót, który został celowo popadł w ruinę,w której zawarto bezgłowy posąg Robert Walpole , politycznym rywalem Cobham.

Ogród przyciąga turystów z całej Europy, w tym Jean-Jacques Rousseau. Stał się inspiracją dla ogrodów krajobrazowych w Wielkiej Brytanii i na kontynencie.

Stourhead w Wiltshire (1741/80), stworzony przez bankiera Henry Hoare II , był jednym z pierwszych „malownicze ogrody, inspirowane przypominać obrazy Claude Lorrain. [Hoare spiętrzonych strumienia w majątku, stworzył jeziora, w otoczeniu jeziora z lanscapes i architektonicznych budowli reprezentujących poszczególne etapy podróży Aeneas w Eneidy przez Wergiliusza

The Great Wiek angielski ogród – Capability Brown

Najbardziej wpływową postacią w późniejszym rozwoju ogród angielski krajobraz był Lancelot „Capability” Browna (1716-1783), który rozpoczął swoją karierę w 1740 jako ogrodnik w Stowe w Charles Bridgeman a następnie William Kent w 1748 .Wkład Browna było uproszczenie ogrodu poprzez wyeliminowanie konstrukcji geometrycznych, aleje i klomby w pobliżu domu i zamienianie ich na trawnikach toczenia oraz rozległe widoki się do pojedynczych grup drzew, dzięki czemu krajobraz wydaje się jeszcze większe”Starał się stworzyć idealny krajobraz z angielskiej wsi.”Stworzył sztuczne jeziora i zapory i kanały wykorzystywane do przekształcenia strumieni lub źródeł w iluzji, że rzeka płynie przez ogród. Porównał swoją rolę jako projektant ogrodu do poety i kompozytora. „Brown stworzył 170 ogrodów: Najważniejsze z nich to: 
Petworth ( West Sussex ) w 1752 ; 
Chatsworth ( Derbyshire ) w 1761 ; 
Bowood ( Wiltshire ) w 1763 ; 
Pałac Blenheim ( Oxfordshire ) w 1764

angielsko-chiński ogród

Chiński dom został zbudowany w ogrodzie w Stowe House już w 1838 roku zapocząwszy modę na egzotyczne architektury w ogrodach .Dzięki swojej popularności William Chambers (1723-1796), który mieszkał w Chinach 1745/47 napisał książkę( rysunki, budynki, meble, zwyczaje, maszyn i untensils w Chinach) która została opublikowana w 1757. W tym samym roku zbudował ogród z pagody i chiński dom w Kew w Londynie. Ogród z elementami architektury ogrodowej symbolizujących wszystkich części świata i wszystkich epok historycznych. Angielsko-chiński ogród w stylu stał się popularny w późnym wieku 18 i chińskie pawilony ukazał się w angielskim ogrodzie z całej Europy.

Gothic Revival Wpływ na angielski ogród

W 1750 do architektury klasycznej chińskiej których dołączyła gothic ożywienie ruin w języku angielskim ogrodem.Było to w dużej mierze wynikiem poety Horacy Walpole, który wprowadził cechy gotyckie ożywienie w jego domu i ogrodu w Strawberry Hill w Twickenham. W Stowe, Capability Brown po nowy sposób między 1740, a 1753 przez dodanie nowej sekcji do parku, zwany Hawkwelle Hill lub gothic promenadzie, z gotyckim budynku renesans.

Charakterystyka Ogrodu Angielskiego

Europejskie „ogródy angielskie” to charakterystycznie na mniejszą skalę i bardziej wypełnione „oko-łapacze” niż większość ogrodów angielskich krajobraz: grot, świątynie, domy herbaty, belvederes, pawilony, ruiny pozorne, mosty, pomniki, choć główny składnik ogrodów krajobrazowych w Anglii to łagodny spadek ziemi i wody na tle lasu z kępami drzew i gajów odstających. Nazwa angielskie ogrody nie była używana w Wielkiej Brytanii , gdzie ” ogrod „służy-odróżnia go od formalnego barokowa konstrukcja a la française Garden . Jednym z najbardziej znanych ogrodów w Europie jest angielski Ogród Angielski w Monachium. Dominujący styl został zmieniony na początku 19 wieku, aby zwiększyć liczbę ” gardenesque ” funkcji, w tym krzewów z szutrowe spacery, plantacji drzew w celu zaspokojenia ciekawości botaniczny a przede wszystkim, powrót kwiatów. Jest to wersja najbardziej naśladowana w postających ogrdach krajobrazowy w Europie w 19 wieku. Zewnętrznych obszarach „parkiem” w języku angielskim domy zachować naturalistycznego kształtowania.Angielskie ogrodnictwo od 1840 był na bardziej restrykcyjne i odpowiednie do loklanego klimatu.

Na kontynencie Europejskie park angielski zawiera szereg romantycznych elementów: zawsze obecny jest staw lub małym jeziorem z molo lub mostem. Z widokiem na staw jest okrągłe lub sześciokątne pawilon, często w kształcie monopteros, rzymskiej świątyni. Czasami również park „Chinese” pawilon . Inne elementy to groty i imitacja ruin .

Znani projektanci wzorcujących się na angielskich ogrodach to John Vanbrugh (1664/26). Stephen Szwajcarii (1682/45), poeta Alexander Pope (1688/44), Charles Bridgeman (1690/38), William Kent (1685 – 1748).

Dzisiejsze ogrody angielskie

Przez 4 wieki zmieniło się nasze zapatrywanie na sztukę tworzenia ogrodów, dziś żyjemy we własnych „zielonych azylach” o kształtach zamkniętych w geometrycznych ramach ogrodzenia. Nasza przestrzeń obcowania z naturą zamknęła się w prywatnych posesjach gdzie sąsiad nie zajrzy zza zwartego żywopłotu… I jeśli choć trochę chcemy zbliżyć się do świata tajemniczego i jakże fascynującego – dajmy się ponieść fantazji i stwórzmy choć namiastkę dawnych malowniczych założeń! Szczególnego charakteru naszemu ogrodowi nada obecność takich elementów jak:
bylinowe, nieregularne rabaty, 
duże zdobione donice, wazony, 
zmurszałe rzeźby (szybciej „zmurszeją”, jeśli posmarujemy je mlekiem – tak! To nie pomyłka!), 
różane zakątki, 
duży trawnik, łąka kwietna, 
szczątki „ruin”, 
skupiska „dzikich” krzaków, 
mury a w nich okna widokowe (wyłom lub ukształtowany prześwit), 
tajemnicze zakątki ze strumykiem bądź małym oczkiem/stawem.

Całość kompozycji niech zamyka się w krzywiznach – drogi, ścieżki i linie nasadzeń. Zbędne są tutaj strzyżone „pod igłę” formy drzew i krzewów iglastych na korzyść liściastych nasadzeń pozostawionych w swoim „ładzie-nieładzie”. Nie zapominajmy też o nastroju- tworzą go wszystkie zmysły – wzrok, słuch, smak, zapach i dotyk. W ogrodzie angielskim nasz wzrok zostanie uwiedziony niespokojnymi poszukiwaniami zakątka, którego wycinek chowa się gdzieś pomiędzy drzewami, a który zaprasza nas do siebie obiecując dawkę przyjemnych doznań. Nasz słuch ugłaszczą świergoty ptaków gdzieś spomiędzy konarów, a czasem też niespokojne buszowanie jeża pośród opadłych liści. Pełnią naszych doznań zapachowych niech będzie woń kwiatów unosząca się w lipcowym ciepłym powietrzu.

Niestety nie wszystkie z tych elementów można przenieść do małego miejskiego ogródka jednak tyle na ile nam pozwolą możliwości postarajmy się oddać nastrój panujący w ogrodach XVII wieku.

Rabaty angielskie są komponowane z przemyślaną ideą, gdzie wyższe gatunki tworzą tło schodząc coraz niżej w mniejsze formy roślinności. Bardzo ładnie wyglądają, gdy są otoczone kamiennym murkiem, który może zmienić się w schodki. Zabytkowe angielskie ogrody w Polsce:
Ogród Dendrologiczny w Przelewicach koło Pyrzyc
ogrody w Puławach i Arkadii koło Nieborowa
Park w Wilanowie – zespołu pałacowo-ogrodowego w Wilanowie
Park im Henryka Sienkiewicza we Włocławku

31 lat firmy mgr inż. B.Kledzik architekci krajobrazu w 1 i 2 pokoleniu. Posiadam dużą wiedzę na temat roślin i terenów zieleni i na bieżąco śledzę nowości i zagraniczne trendy w branży. Działam: Włocławek, Lipno, Płock, Łąck, Gąbin, Gostynin, Kutno, Koło, Kłodawa, Krośniewice, Konin, Słupca, Kleczew, Września, Gniezno, Poznań, Swarzędz, Kostrzyn, Łęczyca, Uniejów, Warta, Szadek, Sieradz, Zduńska Wola, Błaszczki, Turek, Kalisz, Ozorków, Pabianiece, Łódź, Zgierz, Aleksandrów Łódzki, Konstantynów Łódzki, Radziejów, Kruszwica, Inowrocław, Strzelno, Mogilno, Żnin, Janowiec Wielkopolski, Damasławek, Wągrowiec, Chodzież, Gołańcz, Kcynia, Nakło nad Notecią, Solec Kujawski, Toruń, Golub Dobrzyń, Chełmża, Aleksandrów Kujawski, Ciechocinek, Rypin, Brodnica, Sierpc, Dobrzyń Nad Wisłą, Radziejów, Brześć Kujawski, Lubraniec, Izbica Kujawska, Topólka, Lubień Kujawski, Chodecz, Kowal, Choceń, Boniewo, Baruchowo, Nieszawa