Dlaczego warto zaprojektować ogród ?
Projekt ogrodu to oszczędność wydatków ponieważ:
- Projekt ogrodu jest to dokument, na podstawie którego można określić dokładny koszt planowanej inwestycji. Wyliczyć n.p. powierzchnię trawnika, nawierzchni i dzięki temu zakupić potrzebną ilość materiału. Wycenić roślinność w oparciu o szczegółowy wykaz gatunkowy.
- Dzięki projektowi Klient od początku do końca wie jak będzie wyglądał jego ogród i nie jest narażony na przykre niespodzianki. Projekt ogrodu jest to dokument, na podstawie którego można określić dokładny koszt planowanej inwestycji. Wyliczyć n.p. powierzchnię trawnika, nawierzchni i dzięki temu zakupić potrzebną ilość materiału. Wycenić roślinność w oparciu o szczegółowy wykaz gatunkowy.
- Dzięki projektowi Klient od początku do końca wie jak będzie wyglądał jego ogród i nie jest narażony na przykre niespodzianki. Projekt ogrodu pozwala zaoszczędzić koszty związane z budową efektownego ogrodu.
- Każdy ogród jest inny i jest odbiciem osobowości jego właściciela, tak samo jak wystrój domu. Ogród może mieć charakter praktyczny, funkcjonalny, estetyczny lub też atrakcyjny wizualnie. Sposób zestawienia różnorodnych elementów wywiera znaczący wpływ na efekt końcowy.
- Państwu pomożemy dostosować projekt ogrodu do naturalnego usytuowania miejsca przeznaczonego na nasz azyl.
- Projekt ogrodu zależy od wielu czynników uwzględniając w szczególności typ gleby, topografie terenu, warunki hydrologiczne, nasłonecznienie, położenie działki względem istniejących obiektów. Te okoliczności wpłyną na zaprojektowanie elementów ogrodu. Szczególny wpływ na wygląd ogrodu ma dobór odpowiednich roślin Istnieje wiele takich, którym sprzyja silne nasłonecznienie i sucha gleba oraz takich które preferują ciemne zacienione miejsca.
- To do architekta krajobrazu należy odpowiedni dobór gatunkowy.
- Koncepcja ogrodu jest więc ciągłym poszukiwaniem kompromisu między wymarzonym projektem i realiami. Warto od razu opracować kompleksowy projekt ogrodu, nawet jeśli nie możemy od razu zrealizować go w całości. projekt ogrodu powinien zawierać takie elementy jak ukształtowanie terenu, rozplanowanie ścieżek i układ nawierzchni, dobór gatunkowy roślin, elementy tj.: mala architektura, oświetlenie, nawodnienie. W innym przypadku brak kompletnego jednolitego koncepcji może spowodować, że ogród będzie się składał z przypadkowych niepowiązanych ze sobą funkcjonalnie i estetycznie części.
- Na wygląd ogrodu będą miały wpływ barwy, faktura materiałów, pokroje roślin a w ostateczności stworzona przez nie atmosfera. Uczucie ciepła przytulności ożywienia będą wywoływały czerwienie, żółcie, oranże. Barwy niebieskie, biel, fiolet i róż dadzą stonowany chłodny efekt oraz wrażenie głębi. Duży wpływ na ogród ma dobór materiałów. Ścieżki mogą być zbudowanie z czerwonych cegieł, jasnego kamienia bądź drewnianych podkładów kolejowych. Każdy z tych materiałów nadaje naszemu ogrodowi innego charakteru.
- Projekt ogrodu przedstawiać powinien kształty oraz wzory poszczególnych elementów. Np.: rabaty, trawniki, oczka mogą być geometryczne lub też mieć kształt obły, łukowaty. Najważniejsze jest jednak to aby projekt ogrodu oraz jego elementy były celowe i przemyślane niezależnie czy jest to forma użytkowa czy artystyczna.
- Warto wiedzieć w jakim stylu powinien być nasz ogród. Architektura krajobrazu, historia sztuki, czy ogrodów jako pokrewne dziedziny przedstawiają na łamach bogatej literatury kilka wyróżniających się stylów ogrodów. Do naszych ogrodów jesteśmy w stanie przenieść kilka z nich. Najpopularniejszym typem jest ogród formalny. Zazwyczaj projektowany jest on i formowany wg określonych zasad geometrycznych z zachowaniem symetrii. Szczególnie z swoim czasie był popularny w GB i Francji jako część wielkich posiadłości. Dziś ogrody geometryczny powinien pasować do symetrycznej fasady budynku, często już o silnym charakterze nowoczesnym. Rośliny w takim ogrodzie sadzone są symetrycznie w stosunku do wyznaczonej wcześniej osi centralnej ogrodu. Innym typem ogrodu jest ogród naturalistyczny. Linia nasadzeń jest swobodnie prowadzona, rośliny rosną naturalny nieskrępowany sposób. Często typowym elementem ogrodu jest naturalnie ukształtowane oczko wodne, swobodnie biegnące ścieżki z naturalnych materiałów. Ogród naturalistyczny kształtowany jest dziś na wzór angielskich ogrodów krajobrazowych.PROJEKT OGRODU Aby stworzyć idealny projekt ogrodu, który spełniałby wszystkie wymagane założenia, potrzebne będą co najmniej trzy spotkania z Państwem w trakcie jego powstawania. Wszystkich Państwa będziemy również prosić o przedłożenie nam zwymiarowanej mapy działki z naniesioną lokalizacją budynku, przebiegiem przyłączy i oznaczonym kierunkiem N oraz rzutu parteru domu.
Etapy powstawania projektu ogrodu
Przyjeżdżamy do Państwa w celu dokonania pomiarów działki, zbadania właściwości gleby, określenia charakteru otaczającego krajobrazu, punktów widokowych oraz szczegółowego ustalenia Waszych oczekiwań dotyczących wyglądu i przeznaczenia ogrodu.
W czasie drugiej wizyty przedstawiamy Państwu KONCEPCJĘ OGRODU, czyli ogólny projekt zagospodarowania, z naniesionym przebiegiem ciągów komunikacyjnych, lokalizacją elementów małej architektury, grup roślinności oraz trawników.3. Po uzyskaniu Państwa akceptacji i wprowadzeniu ewentualnych zmian w proponowanych rozwiązaniach, wykonujemy:
ZWYMIAROWANY PROJEKT ZAGOSPODAROWANIA I MAŁEJ ARCHITEKTURY ogrodu z określeniem rodzaju zastosowanego materiału (kamienia, bruku, drewna, metalu)
szczegółowy PROJEKT ROŚLINNOŚCI z oznaczeniem gatunków i odmian – ilościowy
SPIS ROŚLIN przewidzianych w projekcie ogrodu Na życzenie Państwa przyjmujemy również zlecenie wykonania projektów dodatkowych:
oświetlenia ogrodu – automatycznego nawadniania ogrodu – wizualizacji, która pozwoli Wam na odbycie wirtualnego spaceru po Waszym przyszłym ogrodzie
W trakcie trzeciego spotkania przedstawiamy Państwu gotowe projekty oraz kosztorys na założenie ogrodu.
Przykładowe projekty ogrodu .
Zdjęcie projektu jest odpowiednio zmniejszone. Oryginalny projekt jest narysowany ręcznie w skali 1 do 100 lub do1:500. Jak widać na zdjęciach w małym przy domowym ogrodzie może być ponad 100 dobranych różnych gatunków roślin tak aby by twój ogród wyglądał atrakcyjnie o każdej porze roku.Oferujemy państwu KOMPLEKSOWĄ REALIZACJĘ naszych projektów oraz usługi związane z całoroczną PIELĘGNACJĄ OGRODU
Ile kosztuje projekt ogrodu?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy projekt jest inny, każda działka jest inna. Klienci maja różne wymagania. Można natomiast powiedzieć, że cena zależy od:
powierzchni działki
skomplikowania projektu (w ogrodzie mogą być tylko drzewa i krzewy ale i oczka wodne, kaskady, altany itd.)
rodzaju projektu (w przypadku gdy powierza nam się wykonanie projektu często wystarcza tzw. koncepcja, która jest tania albo w ogóle jej koszt jest pomijany; gdy projekt realizowany będzie samodzielnie lub przez inną firmę musi być dokładny a tym samym droższy)
terminu zamówienia (późną jesienią i zimą projekty są u nas tańsze)
W naszej firmie przyjęliśmy podział na dwa typy projektów różniących się ceną i dokładnością – projekt koncepcyjny i projekt właściwy
projekt koncepcyjny to taki projekt ogrodu w którym ukazany jest przede wszystkim pomysł (zarys rabat i trawnika, rozmieszczenie roślin, komunikacja); nie posiada części opisowej, przekrojów, rozrysowanych detali ale jednocześnie jest na tyle jasny że przy odrobinie zapału i zamiłowania ogrodniczego da się go samodzielnie zrealizować. Zazwyczaj jednak proponujemy go wówczas kiedy klient decyduje się na nasze wykonawstwo.W cenie projektu koncepcyjnego zawarta jest również wstępna wycena jego realizacji
projekt właściwy to udoskonalony projekt koncepcyjny polecany dla klientów:
– chcących wykonać samodzielnie swój ogród lub powierzyć jego wykonanie innej firmie
– których ogrody mają mieć bogaty program (np. rozbudowany plac zabaw, niepowtarzalną altanę, skomplikowany system murków oporowych, zawierać projekt nawodnienia i oświetlenia i itp.), a co się z tym wiąże wymagają wielu szczegółowych rysunków i spotkań
– którzy lubią mieć wszystko dokładnie rozrysowane i dograne w najmniejszych szczegółach
Uwaga.
- Dodatkowe opisy do dotacji unijnych – za dopłatą
- Dodatkowe opisy jak należy sadzić, pielęgnować rośliny – za dopłatą
- Dodatkowe wizualizacje ogrodów – za dopłatą